Drewno jest nie tylko piękne, ale też bardzo naturalne.

Ile kosztuje cyklinowanie starej podłogi i kiedy je wykonujemy?

Lita deska drewniana, podłoga po cyklinowaniu

 

Cyklinowanie podłogi jest bardzo korzystnym dla nas rozwiązaniem w momencie, kiedy chcemy w szybki sposób odnowić podłogę drewnianą. Dzięki cyklinowaniu nasza podłoga może wyglądać tak samo, jak po jej położeniu. Bardzo dobrym pomysłem jest regularne cyklinowanie naturalnej podłogi drewnianej, w tym mozaiki parkietowej. Możemy zyskać znacznie lepszy wygląd podłogi oraz sprawić, by wyglądała ona jak nowa. Ile kosztuje cyklinowanie podłogi?

 

Jakie są koszty cyklinowania parkietu?

Cyklinowanie parkietu polega na zabiegu, który odnawia podłogę, nadając jej całkowicie nowego wyglądu. Zabieg ten polega na zdarciu starej warstwy lakieru oraz uzupełnienie ubytków w lakierze za pomocą szpachli do naprawy drewna. Później podłoga jest czyszczona z pozostałości zdartego lakieru oraz malowana na nowo lakierem, który ma na celu zabezpieczyć ją przed ponownym porysowaniem oraz promieniowaniem UV. Taki zabieg warto wykonywać co około 10-12 lat. Można za pomocą cykliniarki zmniejszyć widoczne bruzdy, ale również wgłębienia oraz odbarwienia. Wykonuje się go na parkiecie, ale również mozaice parkietowej oraz panelach drewnianych. By móc go wykonać klepka powinna mieć grubość co najmniej 1 cm.

 

Cena wykonania cyklinowania parkietu różni się w zależności od rodzaju podłogi. Mozaika i lamparkiet to koszt około 30 do 33 zł za m2. Cyklinowanie tzw. mijanki, czyli pakietu ze wzorem okrętowym kosztuje od 20 d0 24 zł za m2. Najdroższe będzie cyklinowanie desek, które pokryte są farbą olejną. Koszt odnowienia każdej deski jest równy 50 do 55 zł za m2.

Wykonanie cyklinowania jest dość kosztowne, ale odnowienie już położonej podłogi drewnianej zajmuje mniej czasu niż jej wymiana i nadal jest tańsze, niż zamawianie nowego parkietu drewnianego. Cyklinowanie parkietów daje bardzo dobre efekty, które mogą sprawić, że podłoga będzie odpowiednio zabezpieczona na kolejne 10 lat.

 

Jeśli samodzielnie chcemy wycyklinować podłogę, musimy liczyć się z niewiele mniejszymi kosztami. Należy do nich wypożyczenie cykliniarki oraz zakup odpowiednich lakierów do pakietu. Wypożyczenie sprzętu do cyklinowania to koszt około 150 zł na dobę. Łącznie cyklinowanie podłogi o wielkości około 50 m2 może zająć nam 3 doby. Potrzebne nam będą również lakiery ekologiczne, które zabezpieczą parkiet przed porysowaniem oraz promieniowaniem UV. Litr lakieru ekologicznego to koszt około 100 zł. Wiele zależy od jego rodzaju oraz trwałości. Jeśli chcemy użyć lepszej jakości lakierów, to ich cena może sięgnąć nawet 200 zł. Dla lepszego zabezpieczenia parkietu należy pokryć go dwiema warstwami lakieru do drewna.

Jeśli nasz parkiet wymaga specjalnych środków oraz nie wiemy dokładnie jak wykonać cyklinowanie podłóg drewnianych, warto zlecić pracę firmie, która zajmuje się takimi pracami.

 

Warto przed oddaniem naszej podłogi w ręce fachowców sprawdzić jak duże są w niej uszkodzenia. Jeśli parkiet jest mocno wybrzuszony, istnieją w nim duże ubytki, niestety jego naprawa może swoimi kosztami przekroczyć wymianę podłogi na nową.

 

Drewniany parkiet lub deski podłogowe, to świetny wybór, zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych.

Firma oferujące renowację wszelkich podłóg drewnianych