Drewniane domy szkieletowe

Jakie ma zalety i wady dom szkieletowy?

Domy szkieletowe są obecnie coraz bardziej popularne. Można dzięki tej technologii znacznie łatwiej i szybciej postawić swój wymarzony dom. Pozwala na to nowy sposób kładzenia ścian z gotowych – szkieletowych elementów. Dzięki niej znacznie prościej można cieszyć się nowym domem.

 

Jakie są zalety domów szkieletowych?

Domy szkieletowe nie są jedynie niewielkimi domkami kanadyjskimi. Obecnie można stawiać bardzo duże powierzchniowo domy szkieletowe, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Są to domy  bardzo lekkiej konstrukcji, którą można postawić nawet w kilka dni. Ściany są zbudowane na szkielecie drewnianym, który na plac budowy przyjeżdża w całości, do niewielkiego poskładania. Dzięki takiej technologii istnieje możliwość budowania domów szkieletowych nawet zimą, ponieważ zmniejszona jest ilość prac tzw. mokrych, które wymagają od nas czekania na to, aż tynk wyschnie. Dom szkieletowy dodatkowo można pokryć w różny sposób. Bardzo często wykańcza się oblicówką z drewna, wtedy można cieszyć się wyglądem klasycznego, drewnianego domu. Wiele osób tynkuje również domy szkieletowe, by uzyskać z kolei efekt podobny do domów murowanych. Bardzo dużo domów szkieletowych posiada również płytki klinkierowe, które pozwalają na uzyskanie bardzo ciekawego, trójwymiarowego efektu. Można również w nowoczesnym budownictwie łączyć ze sobą betonowe oraz drewniane elementy, co jeszcze bardziej pozwoli nam na stworzenie bardzo efektownego budynku.

 

Dom szkieletowy pozwala na lepszą termoizolacyjność, dzięki czemu możemy oszczędzić znaczne środki na jego ogrzewanie. Dzięki osiągnięciu standardu pasywnego oraz wentylacji z mechaniczną rekuperacją, możemy stworzyć dom, który będzie bardzo ekonomiczny jeśli chodzi o koszty ogrzewania. Można również dodatkowo zamontować kominek z płaszczem wodnym, co jeszcze bardziej umożliwi nam oszczędzanie środków na ogrzewanie oraz sprawi, że w naszym zmiennym klimacie skutecznie ogrzejemy cały dom.

 

Jedną z wielu zalet domów szkieletowych jest fakt, że bardzo szybko się je buduje. Cały dom w stanie surowym zamkniętym można mieć już w około 3 miesiące. Można również stawiać go zimą, ponieważ nie ma potrzeby schnięcia tynków, czy wielu wylewek. Jest również znacznie tańszy jeśli chodzi o ilość materiałów. Wszystkie potrzebne materiały dowieziemy za pomocą jednego transportu.

 

Jakie są wady domów szkieletowych?

Pewną wadą takich konstrukcji jest przede wszystkim fakt, że nie dają one zbyt dobrej izolacji akustycznej. Aby zwiększyć izolację akustyczną, należy nieco pogrubić ściany lub wbudować w nie specjalne akustyczne podkłady. W przypadku domów szkieletowych należy mieć zgromadzony cały budżet, ponieważ nie możemy budować domu na raty. Może istnieć również problem z aranżacją wnętrz, dlatego że już raz ustawiona konstrukcja jest trudna lub niemożliwa do przestawienia. Dodatkowo szkielet jest wykonywany na dużych belkach drewnianych, dlatego ewentualne wyburzenie ściany jest niemożliwe.

Mimo kilku swoich wad domy szkieletowe drewniane są bardzo ekologiczne, a przede wszystkim tańsze, niż domu murowane.