Układanie parkietu lub desek drewnianych

Od czego zacząć układanie parkietu drewnianego?

Układanie parkietu drewnianego nie musi sprawiać nam wiele trudności. Wiedząc jak to wykonać mamy pewność, że parkiet będzie nam służył jeszcze przez długi czas.

 

Jak zacząć układanie parkietu?

Na pewno będzie potrzebne nam ułożenie odpowiedniego podłoża. Bazowa posadzka, jaka będzie nam potrzebna musi być równa, a także być oczyszczona oraz sucha. Parkiet drewniany ma hydroskopijne właściwości, dlatego wysuszenie wylanej posadzi jest bardzo ważne. W innym wypadku drewno może tracić swój kształt. Bardzo dobrym pomysłem będzie wylewka samopoziomująca się. Na nią, po jej dokładnym wyschnięciu, kładziony jest odpowiedni podkład, który ma na celu zwiększenie izolacji akustycznej oraz termicznej.

 

Klepki drewniane można kłaść już bezpośrednio na takiej posadzce samopoziomującej się, ale po kilku dniach, kiedy całkowicie wyschnie. Dzięki niej mamy pewność, że nasza podłoga będzie w pełni równa. Posadzkę drewnianą należy dobrze ze sobą spasować oraz zastosować odpowiedni klej, który będzie „pracował” wraz z posadzką i sprawi, że pomimo kurczenia się i rozkurczania się drewna, podłoga nadal będzie utrzymywała swój odpowiedni poziom. Klepki drewniane podczas układania mozaiki parkietowej również kleimy za pomocą kleju do parkietu, który musi odznaczać się dużą wytrzymałością na przeciążenia. Warto dobrać odpowiedni klej do rodzaju parkietu drewnianego, jaki chcemy zastosować w naszym domu.

 

Bardzo dobrym pomysłem jest zabezpieczenie parkietu drewnianego po jego zamontowaniu. Odpowiednia impregnacja sprawia, że drewno nie będzie narażone na zmianę koloru, czy na pojawienie się przebarwień. Lakiery do parkietów posiadają filtr UV, który je chroni i pozwala na znacznie lepsze zabezpieczenie desek drewnianych przed promieniowaniem słonecznym. Lakiery również są dobrą ochroną przed wilgocią, co zwiększa żywotność posadzki drewnianej. Lakiery są w większości bezbarwne, dzięki czemu nie przykrywają pięknych, drewnianych słojów. Pozwala to na znacznie lepsze zabezpieczenie podłogi również przed jej porysowaniem. Lakiery można nanosić samodzielnie za pomocą szerokiego pędzla.

 

Co jest jeszcze ważne podczas kładzenia parkietu drewnianego?

Aby odpowiednio położyć parkiet drewniany, bardzo ważne jest jego odpowiednie docięcie oraz spasowanie. Jeśli samodzielnie jest nam trudno zrobić to poprawnie, warto wybrać parkiety drewniane, które po bokach mają specjalne przyczepy, pozwalające na idealne spasowanie poszczególnych elementów. W ten sposób nasz parkiet na pewno będzie równy, a podłoga będzie prezentowała się wspaniale. Warto czasem również poprosić odpowiednią ekipę lub firmę wykończeniową o pomoc.
Jaki drewno parkietowe wybrać?
Najlepiej spisuje się dąb, ale również bardzo trwałym rodzajem drewna jest jesion oraz drzewa egzotyczne. Można wybrać przy mozaice parkietowej różne rodzaje drewna o innym kolorze dla stworzenia ciekawych kontrastów i wzorów. Łączenie różnego rodzaju drewna na pewno sprawi, że nasza podłoga będzie wyglądała niepowtarzalnie i ponadczasowo.